"מקצוע קבלן השיפוצים חייב להיות מוסדר בחוק"

עד שנת 2001, לקבלני השיפוצים לא היה ארגון גג שדואג להם ומסדיר את מקצועם. שאבי ונטורה, סגן יו”ר קבלני השיפוצים וממייסדי ההתאחדות, מסביר מדוע פנו לבג”ץ, מדוע חשובה כל כך ההסדרה ולמה חיברה ההתאחדות אמנה לקבלני השיפוצים. "קבלן נכנס לחיים של אדם ולכן נדרשים כללי התנהגות”. הריאיון פורסם במקור במגזין השיפוץ, מהדורת דצמבר 2019.

שאבי ונטורה, מ"מ יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים. צילום: רמי חכם

”קבלן שמשפץ דירה שלמה, מלון או בית ספר, חייב שתהיה לו הסמכה, ולכן מקצוע השיפוצים חייב להיות מוסדר בחוק“, מסביר סגן יו“ר התאחדות קבלני השיפוצים שאבי ונטורה.
המחשבה הזו הניעה את יו“ר התאחדות קבלני השיפוצים ערן סיב לפנות לונטורה ב-2001, בהצעה להקים התאחדות שתיועד לקבלני השיפוצים.
עד אז עבד ונטורה בכל מקצועות הבנייה. ”התחלתי בפיתוח ומשם עברתי לשיפוצים. ביצעתי עבודות חברה לשיווק חומרי בנייה לקבלני שיפוצים, וביצעתי שיפוצים עם קבלני משנה. היום אני פחות עוסק בשיפוצים, אבל מכיוון שאני משווק חומרי בנייה, אני נמצא באינטראקציה מתמידה עם קבלנים“.
עד שהקימו את ההתאחדות, לקבלני השיפוצים לא היו זכויות במדינה כקבלנים שעוסקים במקצוע. ”אם רצינו לקבל אישור לעובדים זרים, בקשותינו כקבלני שיפוצים סורבו מכיוון שאנחנו לא קבלני בניין, לכן פתחנו עמותה שתטפל בזכויות של
קבלני שיפוצים. ודרשנו מהמדינה בבג“ץ, שתסדיר את התחום“, מסביר ונטורה.

"השופט אהרן ברק חייב את המדינה להוציא סיווג קבלן 131 לשיפוצים בלבד, כי לא ייתכן שאדם נכנס לבית של לקוחות ועושה שיפוצים שונים, שכוללים צבע, טייח, חשמל, בנייה, תקרה, גג, מיזוג, צבע חיצוני, ריצוף ועוד, ואין לו שום תעודת הסמכה.
”רוב השיפוצניקים הם שרברבים או רצפים שהתרחבו לעוד תחומים בשיפוץ הבית. יש היום לא מעט קבלני שיפוצים שמחזיקים חברות ענק, שהיו טייחים או רצפים בתחילת דרכם, לקחו עבודות ריצוף של דירה, שתיים או בניין, והמשיכו לעסוק
בענף השיפוצים והרחיבו את עבודתם לכל הרבדים של עבודות השיפוץ. במהלך ההתרחבות הם גם הוציאו תעודת קבלן רשום בהתאם לסדר הגודל של השיפוץ, ובהתאם לסיווג“.

שאבי ונטורה (במרכז), עם חברי הנהלת התאחדות קבלני השיפוצים בטקס ההסמכה לקבלני שיפוצים רשומים

היתרון המשמעותי של קבלן רשום

על פי החוק, קבלן שיפוצים שמבצע עבודות שמחירן לא עולה על 43,865 שקל לא חייב להיות קבלן רשום. עבודה כמו שיפוץ חדר אמבטיה לרוב אינה דרשת הצגת רישיון, שכן לרוב אינה עולה על ההיקף הכספי הקבוע בחוק, אך אם מדובר בעבודת שיפוץ רחבה לדוגמא שיפוץ של דירה שלמה, או אז נדרש הקבלן להציג רישיון לעסוק בעבודות שיפוצים מטעם משרד הבינוי והשיכון. הוא חייב להיות מוסמך לעבודות חשמל והוא צריך לדעת לנהל את אתר הבנייה. על אחת כמה וכמה, אם הוא משפץ
מלון או בית ספר, או עושה עבודות עבור עירייה, לא ייתכן שלא תהיה לו הסמכה. כמו כן, אם קבלן לא רשום לקח עבודה ששוויה מעל ההיקף הכספי הקבוע בחוק וקרה אסון, חברת הביטוח יכולה לא להכיר בו. קבלן רשום זכאי לעובדים זרים או
פלסטינים מלשכת התעסוקה“.
בהתאחדות החליטו לסייע לקבלני השיפוצים להוציא רישיון קבלן רשום, ודאגו לבנות סילבוס וקורסים, לקראת המבחן אצל רשם הקבלנים. לדברי ונטורה, בעבר, קבלן אשר ביקש להירשם כקבלן שיפוצים רשום בפנקס הקבלנים נדרש היה להציג
אישור עבודה כשכיר אצל קבלן רשום בענף הבנייה או לחילופין להציג עבודות תחת פיקוח של קבלן רשום או מהנדס/הנדסאי בניין. כמו כן, נדרש הקבלן להציג המלצות מגורמים שונים, ביניהם מוסדות ציבוריים, כמו עיריות, בתי חולים ומוסדות חינוך.
כיום, לאחר מהלך היסטורי שקידמה ההתאחדות מול שר הבינוי והשיכון לשעבר, יואב גלנט, קבלן אשר מחזיק בניסיון של 5 שנים בענף, הגם אם ביצע עבודות פרטיות ולא תחת פיקוח של קבלנים, יכול להגיש תיק לרשם הקבלנים וסיכוייו להרשם בפנקס הקבלנים גבוהים.

חשוב לציין, כי מלבד הגשת התיק על הקבלן לעמוד מבחנים מקצועיים – בנושאי עבודות השיפוץ ובנושא בטיחות בעבודה – ורק קבלן אשר צולח את הבחינות יהיה זכאי להרשם כקבלן רשום בפנקס הקבלנים.
לצורך ההכנה לבחינות ההסמכה לקבלני השיפוצים הוקמה מכללה הנקראת ׳מכלל׳, אשר קיבלה את אישור רשם הקבלנים לסילבוס ותכני הלימוד והינה מכללה מוכרת ע״י משרד הבינוי והשיכון. הלימודים במכללה זו מבוצעים באמצעות האינטרנט כך שכל קבלן יכול ללמוד בזמנו הפנוי ולא להיות מחויב לימים ושעות קבועים בלימודים פרונטאליים.
קבלן שהוא חבר התאחדות אשר לומד מכללה זו זכאי להנחה בתעריף הקורס.
כל קבלן אשר מסיים את הקורס בהצלחה יקבל בחינה מקוצרת ובמידה ונכשל זמני ההמתנה לבחינה חוזרת הינם מקוצרים.
כיום מכלל הינה המכללה היחידה אשר הוכרה כמכללה מוכרת ע״י רשם הקבלנים, ואנו מקווים שבעתיד מכללות נוספות יקבלו אישור דומה.

שאבי ונטורה עם שר הכלכלה אלי כהן בכנס השנתי של התאחדות קבלני השיפוצים. צילום:רמי חכם

יתרונות גדולים לחברי ההתאחדות

בענף השיפוצים אנו נתקלים בפחות תאונות עבודה המסתיימות במוות. עם זאת, אנו עדים לתופעה מדאיגה – שיעור תאונות העבודה בענף השיפוצים מצוי בעליה, תאונות המסתיימות בפציעות קשות ואף עלולות לגרום למוות.
נוכח האמור, אנו בהתאחדות שמים דגש על נושא הבטיחות בעבודה ומקדמים הרצאות ופעילויות בנושא עבודה בטוחה.
כך, לדוגמא, אנו מקיימים שיתוף פעולה עם קרן מנוף של הביטוח הלאומי אשר מעניקה קורסים בנושא בטיחות בעבודה, קורס מעשי לעבודה בגובה וקורס עזרה ראשונה בחינם לחברי ההתאחדות.
הקבלנים אשר ישתתפו בפרויקט יהנו גם מערכת בטיחות אשר כוללת – רתמה לעבודה בגובה, סרבל עבודה, משקפי מגן, כפפות עבודה, חגורת כלי עבודה, ווסט זוהר, קסדת בטיחות ועוד.
בקורס ילמדו הקבלנים על כל כללי הבטיחות בעבודה ויבוצעו גם ביקורות שטח לקבלנים באתרי העבודה שלהם.
קבלנים המצטרפים כחברי התאחדות משלמים דמי חבר שנתיים ומכוח היותם חברים זכאים לשלל הטבות כגון: הכשרות מקצועיות וימי עיון, ייעוץ משפטי חשיפה באתר האינטרנט של ההתאחדות, סיוע בקבלת רישיונות לעובדים פלסטינים ועוד.
ההתאחדות מפעילה גם ועדות בוררות. "אם התגלע ויכוח בין הקבלן המבצע לבין הלקוח, ההתאחדות מציעה שירות של הליך בוררות על מנת להימנע מהגעה לבתי משפט",מסביר ונטורה.

כמו כן, ההתאחדות עורכת בשיתוף עם התאחדות הקבלנים בוני הארץ ועדות פריטטיות בין מעסיקים לעובדים – מתוך מטרה
להגיע לעמק השווה בהתאם לזכויות העובד הקבועות בהסכם הקיבוצי ועל מנת להימנע מדיונים ממושכים בבתי הדין לעבודה – פותרים סכסוכים וקובעים כמה צריך לשלם. אנו עורכים גם ימי עיון בנושא זכויות עובדים והעסקת עובדים פלסטינים לחברי ההתאחדות".
לדברי ונטורה, ”החזון שלנו לשנה הבאה הוא הקמת סניפים בכל הארץ. כרגע יש סניף אחד בתל אביב ועוד סניף קטן בירושלים. הקמנו קבוצות ווטסאפ בפתח תקוה, באשדוד ובחיפה. הפוטנציאל הוא גדול – ישנם 20 אלף קבלנים בישראל, כ-1,200 מהם רשומים בהתאחדות, אז יש עוד עבודה רבה.
”לאחרונה התחלנו לצאת בקמפיינים לכך שקבלן שיפוצים יגיע עם ניירות התקשרות – הסכם עבודה עם פירוט כולל ומסודר, מועדי תשלום. זאת, לצד בגדי עבודה נאותים, כלי בטיחות, משקפי מגן וכפפות. כל קבלן חייב לדאוג שגם העובדים שלו
יהיו מאובזרים, לוודא סדר וניקיון בגמר העבודה, ושכל הכלים בצד“.
בהתאחדות חיברו אמנה לקבלן השיפוצים. ”המצב הכי גרוע הוא שקבלן שלא עבר הכשרה נכנס לבית מגורים, והוא לא יודע איך מתנהגים בבית ואיך מכבדים את הדיירים שעדיין גרים שם. הרי לא מדובר בטכנאי שבא והולך – קבלן נכנס לחיים של אדם ולכן נדרשים כללי התנהגות ונימוס: להגיע בזמנים נאותים, לבקש רשות, להשאיר נקי. זה גם משהו שאנחנו מחדירים
לקבלנים, כמו גם לשלם בזמן לספקים, לבצע את מה שהתחייבת אליו, לעבוד במקצועיות מרבית.
אנחנו עורכים תחרות עובד מצטיין נושאת פרסים: כל חברה או קבלן ממליצים על עובד בעל מוסר עבודה גבוה, וועדה מטעמנו מראיינת את המועמדים ובוחרת, ומכריזים באירוע חגיגי על הזוכה, שמקבל מענק כספי מכובד. ההתאחדות מסייעת לבתי אב שנקלעו לצרה בעת שיפוץ, למשל נפגעו מקבלן שלא סיים עבודה או ברח, ואף תורמת למוסדות שונים“.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות