"אנחנו זקוקים לכמה שיותר קבלנים אתנו בהתאחדות קבלני השיפוצים"

לרגל הכנס השנתי של התאחדות קבלני השיפוצים, מונה היו"ר ערן סיב את הישגי ההתאחדות עד כה ומספר על המטרות והמאבקים הבאים

יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים

"המטרה החשובה ביותר של התאחדות קבלני השיפוצים בימים אלה היא לצרף כמה שיותר קבלני שיפוצים למעגל", כך מכריז יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים בראיון לרגל הכנס השנתי של ההתאחדות. "אנחנו שואפים לכך שלכל קבלן שיפוצים תהיה תעודת קבלן שיפוצים של ההתאחדות ושל משרד הבינוי והשיכון. ב-21 ביוני יתקיים מבחן הסכמה לתעודת קבלן רשום ל-620 קבלני שיפוצים בגני התערוכה – וזה אחד ההישגים הגדולים שלנו.

"כמות הנבחנים מעידה על הצורך בתעודה. מדובר בצורך אמיתי וחשוב בענף השיפוצים בישראל. עברנו הרבה תלאות עם המבחנים והסיווגים. בעבר לא כולם היו יכולים להיכלל בסיווג, והיום סיווג 131 ניתן לקבלני שיפוצים שיכולים לבצע עבודות בסכום של עד 350 אלף שקל – כך רוב הקבלנים יכולים להיכלל תחת הסיווג הזה. הם עוברים את המבחנים, מקבלים תעודה וממשיכים לעבוד. כך נמגר את תופעת החאפרים בענף השיפוצים".

מטרה נוספת שעומדת בפני ההתאחדות היא שינוי תדמית קבלני השיפוצים בעיני הציבור. "לצערי, מדובר בתדמית שלילית של חאפר, רמאי, שקרן, אחד שלא עומד בלו"ז שקבע", מציין סיב. "אנחנו רוצים להראות שרוב הענף מורכב מאנשים טובים, שרוצים לעבוד ולהתפרנס בצורה ראויה, ולא להצטייר כחאפרים. התקשורת יוצרת תדמית שלילית, אבל אני יודע בוודאות שרוב הענף הוא לא כזה. רוב הקבלנים הם בהחלט עובדים טובים ומסורים שמבקשים להתפרנס בכבוד, לכן עלינו לצאת למאבק על התדמית של קבלני השיפוצים.

ערן סיב נואם בפני חברי ההתאחדות בכנס השנתי, 2018. צילום: צילום חכם -רמי חכם

מעלים את המודעות לחוק

"למשל, כל עבודה ששוויה מעל 43 אלף שקל מחייבת קבלן שנרשם ברשם הקבלנים, אבל הציבור לא מכיר את החוק, ואנחנו צריכים לחדד זאת, ולהעלות את המודעות לחוק. בגלל שינוי התדמית, העלינו הצעת חוק עם ח"כ רועי פולקמן (כולנו), לפיה תינתן מינימום שנת אחריות לכל עבודת שיפוצים. החוק נפל בכנסת בגלל משחקי קואליציה, אבל אין לי ספק שכל קבלן ייתן גם למעלה משנת אחריות. זה אחד מהמהלכים שאנחנו מעוניינים להניע כדי לשנות את התדמית, ולהראות לציבור ולממשל שאנחנו אנשים יצירתיים, שיודעים מה הם עושים. זה גם מה שאנחנו משדרים לציבור: באנו להסדיר את הענף ולמגר את התופעה.

"אנחנו תורמים גם לציבור החלש, כמו ניצולי שואה וקשישים. אנחנו מקפידים לעזור ולתת כתף, וזה גם מה שנותן לנו את האפשרות לשנות את התדמית, כשאנחנו באים לעזור לנזקקים. נמשיך לעשות זאת מתוך ההתאחדות".

נושא נוסף שבו מתכוונת ההתאחדות לעסוק במרץ הוא שיפוצי תמ"א 38. לדברי סיב, "התאחדות קבלני השיפוצים היא בורג חשוב בענף הבנייה והנדל"ן. במסגרת תמ"א 38 קבלן שיפוצים עושה את כל עבודת השיפוצים בפנים הבניין. למעשה, אנחנו מנגנים בכינור ראשון בתחום הזה. רבים מקבלני השיפוצים עוסקים בתמ"א 38 בשיפוץ פנים ובשיפוץ דירות. ככל שיהיו יותר פרויקטים של תמ"א 38 והתחדשות, כך תהיה לנו יותר עבודה. כל הנושא ההתחדשות לא היה קורם עור וגידים, לולא העבודה של קבלני השיפוצים".

לאור מקרי המוות הרבים לאחרונה עקב תאונות עבודה בענף הבנייה, מבקש סיב להדגיש כי "בהתאחדות קבלני השיפוצים אנחנו מחדדים לכל חברי ההתאחדות את נושא הבטיחות: אנחנו עורכים קורסי עבודה בגובה, עזרה ראשונה ובטיחות בעבודה – כדי לרענן את נושאי הבטיחות, בשביל שמקרים כאלה לא יחזרו על עצמם. גם קבלני שיפוצים עובדים באתרי בנייה וצריך לחדד להם הנחיות בטיחות. בנוסף, גם באתר שיפוצים יכולות לקרות תאונות. הקורסים נערכים במימון ההתאחדות, ויש היענות גדולה מצד הקבלנים. אני שמח שהם לוקחים חלק כי ככל שיידעו יותר, כך נוכל למנוע עוד תאונות עבודה בעתיד. ברגע שהם לומדים ומשננים כללי בטיחות, אני סמוך ובטוח שפחות קבלני שיפוצים יהיו מעורבים בתאונות עבודה".

מודים לשר ולמנכ"ל

סיב מבקש להודות לשר השיכון והבינוי היוצא יואב גלנט ולמנכ"ל משרדו חגי רזניק, "שעזרו במינוף ענף השיפוצים. אני מודה גם לחבריי מהתאחדות בוני הארץ; לאנשיי התאחדות קבלני השיפוצים, שמסייעים לקבלני השיפוצים, נמצאים שם בשבילם לכל מענה, טענה ובעיה, ומגישים תיקים לרשם במסלול ירוק; ולרשם הקבלנים אילן אליהו, על שיתוף הפעולה הפורה בינו לבין התאחדות קבלני השיפוצים ובשני המשרדים להגשת תיקים למבחנים.

"אני קורא לראול סרוגו, נשיא התאחדות בוני הארץ, שנמשיך בשיתוף הפעולה הפורה בינינו ושהעבודה תניב פירות טובים. ויותר מכל, אני קורא לקבלני השיפוצים לתת כתף ולהצטרף להתאחדות קבלני השיפוצים, כדי למגר חאפרים, לתת לנו כוח פוליטי ורוח גבית טובה לפעילות. כדי שנמשיך להיות גוף חזק גדול ומשפיע בישראל, אנחנו צריכים כמה שיותר קבלנים אתנו. ההצטרפות מחממת את הלב, אבל גם חשובה לנו ולכוחנו. אנחנו עושים זאת בהתנדבות , ולכן חשוב לנו שכמה שיותר אנשים יצטרפו וייתנו לנו כוח".

 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות