הכינו את הגג לחורף

מבנה המגורים שלנו, המשרד או המחסן, נועדו לשמש אותנו גם כמחסה מפני החורף.

הם אמורים לשמור עלינו יבשים וחמים. מכיוון שכך, עלינו לדאוג באופן רציף לתקינותם. לעיתים קרובות, טיפול מינורי ונכון לפני תחילת הגשמים ימנע בעיות וצרות (גם כספיות) גדולות מאוחר יותר.הכותב הוא אילן לוי, מנהל מכירות בתי מסחר, חברת גילאר נציגת SIKA בישראל. הטור פורסם במגזין השיפוץ, מהדורה 33

ככלל, ניקיון הגג ותחזוקה שוטפת, יאריכו את הקיים של חומר האיטום.

מתי?

כבר לקראת ראש השנה, על מנת שיהיה מספיק זמן לטפל בליקויים או נזקים אשר מתגלים לאחר שהחלו הגשמים, אחרת יהיה יקר יותר ומורכב יותר לפתור את הבעיה.

יקר יותר משום שטיפול מאוחר מצריך שימוש בחומרים מיוחדים.

מורכב יותר, משום שמרבית החומרי איטום אינם מתאימים לשימוש ע"ג משטחים רטובים. ואמורים להתייבש לפני בוא הגשם.

בדיקה והכנת הגג:

יש לטאטא את הגג מלכלוך של עלים, יונים ושאר חפצים. בקבוק פלסטיק ישן אשר יצוף לכיוון המרזב ויסתום אותו יכול להציף לנו את הגג למשל. לשלשת יונים, יכולה לסתום מרזבים ובעיקר זו המצטברת בקצה גגות הרעפים וסותמת את הפחים המכופפים בקצה יכולה לגרום לנו לטפטוף פנימה.

 

סוגי הגגות השונים והטיפול בהם:

גג רעפים – ראשית יש לבדוק ולוודא כי אין רעפים שבורים, פתוחים וכאלו שאינם מונחים כראוי. כמו כן, יש לוודא שהביטון ברוכבי הגג שלם ואינו סדוק. במידה ובטון הרוכב סדוק, ניתן למרוח מס שכבות של חומר על בסיס פוליאוריתן כדוגמת סיקה לסטיק 560 מגוון או ש"ע.

איטום בעזרת סיקפלקס 11FC

איטום בעזרת סיקפלקס 11FC

גג יריעות ביטומניות- יש לוודא כי קצוות היריעה מחוברות היטב לקירות ההיקפיים. כמו כן, יש לתת דגש לחיבורים שבין יריעה ליריעה. במידה והחיבורים פתוחים, מומלץ למרוח חומר על בסיס פוליאוריתן כדוגמת סיקה לסטיק 560 או ש"ע במס' שכבות עד לכיסוי מלא. את קצוות היריעה יש להצמיד לקיר בעזרת סרגל אלומיניום תקני, ולאטום את המפגש בין הסרגל לקיר בעזרת חומר פוליאוריתן חד רכיבי כדוגמת סיקפלקס FC11. לחלופין, ניתן לבצע איטום המפגש בעזרת חומר משחתי על בסיס אקריל או פוליאוריתן.

במידה וישנו צורך לאטום את כל שטח הגג (יש נזילה), ניתן למרוח חומר פוליאוריתני לבן עפ"י הוראות היצרן (כדוגמת סיקה לסטיק 560 / 612). בנוסף לכך, ציפוי מלא של היריעות הביטומניות יאריך את קיים היריעה, יסייע בהפחתת טמפרטורת המבנה הודות לתכונות רפלקטיביות גבוהות וכמובן יתרום לשמירה על המבנה כולו.

במידה ולא נערכנו מראש לימי החורף הגשומים ואנו מזהים נזילות, איטום מהיר פוליאוריתני מהיר ייבוש כדוגמת סיקה לסטיק 612 הוא בהחלט תשובה הולמת למצב בו אנו רוצים לאטום ותוך דקות ספורות לקבל עמידות והגנה בפני הגשם שצפוי להגיע.

איטום גגות מרוצפים

בדר"כ כאשר מופיעה בעיית רטיבות בגג המרוצף, אנו נדרשים להוצאה כספית גבוהה ואי נוחות עקב שיפוץ כבד המצריך פירוק הריצוף והמילוי הקיים, זיהוי חומר האיטום ואפיון הפתרון (האם להסיר את החומר הקיים? מהי עבודת ההכנה הנדרשת? בחירת חומר איטום מתאים שילווה אותנו לשנים רבות).

כמובן שהפתרון המקצועי והבטוח ביותר לפתרון הבעיה הוא פירוק הגג ואיטומו, אך לא תמיד ישנו תקציב מתאים, ובכלל רצון להיכנס למטרד הנלווה לשיפוץ כבד.

החלופה המהירה והזולה כוללת ציפוי המשטח המרוצף בחומר שקוף על בסיס פוליאוריתן כדוגמת סיקה לסטיק 490T. המוצר גם יחדש את מראה הגג המרוצף ויעניק לו מעט ברק.

לחברות השונות קיימים פתרונות מגוונים בעלי סיכויים גבוהים לפתרון הבעיה.

כאשר אנו מטפלים בצורה יסודית בכל מרכיבי הגג, קרי, חומה ,קופינג, קולטנים ועוד. אנו מגדילים את סיכויינו לעצור את בעיות הרטיבות ולהימנע מהוצאה כספית גבוהה.

איטום נעים ומוצלח…

שינוי גודל גופנים
ניגודיות