"בראש ובראשונה הרפורמה היא שירות לעם ישראל"

חגי רזניק, מנכ"ל משרד השיכון, מספר בראיון על חשיבות הרפורמה בענף. הקיבוצניק שמוביל את הרפורמה בענף השיפוצים, חולם לשוב הביתה ולהנהיג את התנועה הקיבוצית. פורסם במגזין השיפוץ, גיליון 33

חגי רזניק משרד השיכון

חגי רזניק, מנכ"ל משרד השיכון. צילום: אפ סטודיו

חגי רזניק, 41, הוא לא מנכל טיפוסי כפי שהינו מצפים לפגוש. בראיון איתו הוא מדבר בגובה העיניים, מספר על הפעילות וההישגים שלו במשרד בפשטות ובצניעות. ואי אפשר להפריד את הפעילות שהוביל בממשלה מהסיפור האישי המיוחד של חגי. רזניק  גדל בבית הרוס ובגיל צעיר יצא מביתו בצו בית משפט. לאחר גלגולים שונים השתלב כילד חוץ בקיבוץ רביבים.

במשך השנים עסק בחינוך וניהול, כיהן כמזכיר קיבוץ רביבים, מנהל הפנימייה בתאגיד מדרשת שדה בוקר וכמנכ"ל המועצה האזורית רמת הנגב.

בשנים האחרונות כמנכל משרד הבינוי והשיכון, תחת הנהגתו של השר יואב גלנט, הוביל חגי מספר רפורמות משמעותיות, בעיקרן בתחום הדיור הציבורי, הסיוע לשכבות מוחלשות, מיצוי זכויות וכדומה.

עם זאת, ליבת פעילות המשרד, בתחום הבינוי, קיבלה גם היא תנופה משמעותית תחת הנהגתו, החל מתנופת תכנון, ביצוע תכנית הדגל הממשלתית מחיר למשתכן, אך גם ובעיקר השקת רפורמות שהמתינו זמן רב ובתקופת כהונתו של השר גלנט ראו אור ויצאו לדרך.

כזו היא  הרפורמה בענף השיפוצים, שיחד עם התאחדות קבלני השיפוצים יצאה לדרך בקול תרועה רמה לפני מספר חודשים, ועתידה לשנות את ענף השיפוצים מקצה לקצה.

בהתאחדות קבלני השיפוצים מספרים כי המתינו שנים ומספר קדנציות, עד שנמצאו שותפים אמיתיים לדרך ולרפורמה החיונית – שנועדה לחזק את מעמדם המקצועי של קבלני השיפוצים, לצד העלאת רמת העבודה והבטיחות באתרים וחיסול תופעת החאפרים, שבסופו של דבר יבטיח לציבור הרחב עבודה איכותית וראש שקט.

רזניק גלנט וסיב

מימין: חגי רזניק, השר יואב גלנט ויואב סיב בטקס החתימה על הרפורמה. צילום: אפ סטודיו

מנכ"ל משרד השיכון, חגי רזניק, מה החשיבות שאתה מייחס לרפורמה בענף השיפוצים?

"אני חושב שהגוואה הגדולה שלנו כמשרד, ועצם זה שזכיתי תחת השר גלנט, להביא להסדרת ענף השיפוצים, היא גוואה כפולה. ראשית, לקחנו ציבור של בעלי עסקים שעושים פעילות מבורכת והיו שקופים בעיני הממסד והפכנו לגורם רלבנטי ומפוקח".

הצד השני, ממשיך רזניק, הוא צד הלקוח: "בסוף האדם הממוצע, בוודאי אם הוא מהשכבות הבינוניות או החלשות, במקרה הטוב, קונה דירה אחת בחיים. אבל רוב האנשים בהכרח ישפצו ולפעמים יותר מפעם אחת, מלהחליף דלת, נישה וכו'. עצם זה שיצרנו מצב של הסדרת ענף השיפוצים וקידמנו תת קטגוריה לקבלני שיפוצים ברשם הקבלנים וחדשנו את עולם המבחנים, בראש ובראשונה עשינו שירות לעם ישראל, צמצמנו את תופעת החאפרים וצריך להמשיך ולעמול שהענף יהיה מוסדר עם הכשרות מקצועיות ותודעה ציבורית.

בהתאחדות קבלני השיפוצים מלאים הערכה לפעילות המשרד – בעיקר זו של השר ושלך – המנכ"ל. האם גם אתה מרגיש שמצאת שותפים לדרך?

"את ערן סיב, יו"ר ההתאחדות, ואת הנהלת הארגון מצאתי כגורמים הנחושים ביותר להסדרת הענף, כאשר לנגד עיניו של ערן עומד כל קבלן וקבלן ובסופו של דבר הוא שותף ומנהיג לחזון של טיוב הענף לטובת כלל האזרחים".

צריך להבין, מוסיף המנכ"ל, "כי על מנת לייצר מהלך של הסדרה, היה צריך לשים אגו בצד ולהנהיג פעולה משותפת. לא סתם בטקס החתימה ישבו זה לצד זה רוני בריק נשיא התאחדות בוני הארץ, איציק מויאל יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ, אילן אליהו רשם הקבלנים וכמובן הנהלת משרד השיכון בראשות השר יואב גלנט ואנוכי. כדי לדעת לשים שולחן כזה שיידע לפעול בצורה אופרטיבית ובנחישות להסדרת הענף, נדרשת מנהיגות אמיתית".

מה הלאה?

"סיכמנו לאחרונה עם התאחדות קבלני השיפוצים על קמפיין משותף שיקרא להסדרה של ענף השיפוצים. בסופו של דבר המטרה היא שהציבור יידע שכשהוא מקבל קבלן שיפוצים מאושר, הוא למעשה מקבל תו איכות. בנוסף, אנחנו עמלים על פיתוח תוכנית הדרכה בשיתוף פעולה עם משרד העבודה והתאחדות קבלני השיפוצים, על מנת לעודד את ההכשרה והרמה המקצועית".

רזניק מדגיש כי "אסור לנו להקל ראש, בענף כל כך רציני ולחשוב שזה חפלפ, אלא להתייחס לדיסיפלינה סדורה בתוך ענפי הבניין ותורת הבנייה. מדובר פה גם על דיני נפשות בסופו של דבר".

כאשר רואים את מסלול הקידום שלך ומגוון התפקידים הציבוריים שעשית, יש להניח שיש לך גם חלום לעתיד?

רזניק מחייך: "בכל תפקיד אני משתדל בראש ובראשונה להתמקד בתפקיד ולהצליח בו. עם זאת, אכן יש לי חלום. שנים, מאז שהגעתי לקיבוץ כילד חוץ, חלמתי להיות מזכ"ל התנועה הקיבוצית כולה ואני מעריך שגם את החלום הזה אגשים בקרוב. התנועה הקיבוצית חייבת לחזור למרכז הבמה הציבורית ולשת פעולה, לשמירה על השטחים הפתוחים, לצד המשך התנופה והפיתוח ועדיין נועד לה תפקיד מרכזי".

"כמי שיודע לדבר עם מגוון של אנשים ולגעת במגוון רחב של ציבורים, יהיה לי הכוח להשיב אותה ולהיות רלבנטית", מסכם רזניק.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות