מדריך לצביעה נכונה – צבעים קרים או חמים

לאחר שביצענו את כל ההכנות לצביעה, כולל תיקונים, הגיע הזמן לבחור את הגוונים. מירי פיקרסקי רובין, מנהלת העיצוב, בי ג'י בונד. פורסם במגזין השיפוץ גיליון 30

בהמשך לכתבות מהגיליונות הקודמים, ביצענו את התיקונים, בחרנו את סוג הצבע ועכשיו בחירת הגוונים, ועל כן ההתייחסות היא עיצובית יותר. הצבעים מלווים אותנו כל חיינו, ומשפיעים עלינו מאוד, בין אם במודע – כשאנו יודעים אם גוון מסויים אהוב עלינו, או בתת מודע, כשהצבעים מובילים אותנו לתחושות והחלטות, מבלי שאנחנו מבחינים בהם.

בכל חדר, בית, מסעדה או משרד, חשוב להבין שלבחירת הגוון יש חשיבות רבה. הגוונים ישפיעו על המראה של המקום, וגם על התחושה שתיווצר בו.

הבנת עולם הצבע, תעזור בבחירה הנכונה.

גלגל הצבעים, המבוסס על תגליתו של ניוטון, הפרדת האור הלבן במנסרה בניסוי "הנפיצה" המנסרה, פורסם בספר "אופטיקה" של ניוטון. הגלגל מארגן את צבעי הקשת כפי שהם מופיעים בטבע (וכמו שאנחנו רואים בקשת בענן) ויוצר בסיס נוח להבנת ה"יחסים"  שבין הצבעים.

צבעים "חמים" וצבעים "קרים"

פו הדב תמונות צהוב אלכסון. תמונה באדיבות בי ג'י בונד

צבעים חמים – צהוב, כתום ואדום: הצבעים החמים נחשבים לצבעים מעוררים מאוד. הצבעים הללו גורמים לגירוי פיזיולוגי (כמובן שהגירוי גדול יותר ככל שהגוון מרוכז יותר – אדום חזק משפיע מאוד, לעומת ורוד בהיר, שהוא ערבוב של אדום ולבן, שההשפעה של כצבע מעורר, קטנה יותר). אלו צבעים שיכולים להעלות את לחץ הדם, יוצרים אפקט פיזיולוגי של עליית דופק, מעודדים פעילות ועשייה.

צבעים קרים – ירוק כחול וסגול: הצבעים ה"קרים". גורמים לרוגע, ומשרים שלווה. הם יוצרים תחושה קרירה יותר.  מבחינה פיזיולוגית, הם יוצרים האטה והפחתה של תגובות ותנועות.

לחדרים / חללים שאנחנו רוצים ליצור אווירה חמה, והם נראים לנו קרים מדי – מומלץ לבחור בגוונים חמים.

ובחדרים "חמים" שמרגישים לנו "כבדים" מדי, אפשר להיעזר בגוונים הקרים כדי לאזן את התחושה החמה שקיימת בחדר.

הכוכב  החדש –  צבע אפור

מעבר לצבעים החמים והקרים, קיימים השחור והלבן, שאינם מוגדרים כצבעים, אך משפיעים מאוד על כל הצבעים, ואסור כמובן לשכוח את הצבע שמככב היום בכל בית מודרני – האפור, השילוב שבין השחור והלבן.

אפשר להבין את החשיבות המרובה של הצבעים על האפורים שאנחנו רואים אותם היום בכל מקום.

כשבוחרים גוון אפור, מומלץ לשים לב, אם לאפור נטייה "חמה" או "קרה" – ישנם אפורים שיכולים להיות יותר חמים, אם ישולבו בהם אפילו נגיעות של גוונים חמים.

שימוש מוגזם באפור יכול לגרום לתחושה "אפרורית" ואפילו מדכדכת. שילוב של גוון חם בתוך האפור, יהפוך את החדר לנעים יותר.

הצבעים הנייטרלים, כמו האפור הם אותם צבעים שמהווים רקע. מדובר בגוונים בהירים לרוב, שיכולים לנוע בין צבעים חמים לקרים.

בחירת גוונים נעשית בחלל שיש בו כבר גוונים אחרים וחשוב מאוד לתת לכך את הדעת – הריצוף, הריהוט, הטקסטיל (שטיח, וילונות, כריות וכו'), האלומיניות ופרטי הנגרות מוסיפים להרמוניה הכללית את הגוונים שלהם, וחשוב מאוד להתייחס לכולם ולהתאים אותם זה לזה, לשם יצירת האווירה אותה נרצה ליצור.

גם חדרי תינוקות נצבעים היום בגוונים אפורים. בתמונה בעמוד זה משולב גוון אפור "חם", עם נגיעות קטנטנות של גוון חום – בי ג'י קריל סופר 499 BG

ולתוספת חום, קנווסים הצבועים בגוון צהוב נעים 065 BG  בצבע הידרו, לעץ ולמתכת.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות