צ'ק ליסט לקראת החורף

התאחדות קבלני השיפוצים ממליצה לציבור הרחב להתכונן לחורף ולמזג אוויר סוער שיגיע איתו ומפרטת כיצד. פורסם במגזין השיפוץ, גיליון 30

החורף הנוכחי אומנם כבר הולך ומסתמן כחורף שחון. יחד עם זאת, הירידה בטמפרטורות, הרוחות החזקות וכמובן הגשמים – מעטים ככל שיהיו, מחייבים הערכות מיוחדות, כדי שהדיירים לא ימצאו את עצמם חשופים, ללא מכסה מהגשם, מוצפים או ללא חשמל.

בכלי התקשורת השונים – והרבים, פנו להתאחדות קבלני השיפוצים כדי לקבל המלצות להיערכות נכונה לקראת החורף.

הנה עיקרי ההמלצות, שכוחם יפה כמובן לכל עונות השנה:

1. בדקו שהמרזבים לא סתומים על ידי עלים או לכלוך. מרזב סתום יגרום להצפה.  לדברי יו"ר ההתאחדות ערן סיב, הבדיקה חשובה מאוד בגגות מרוצפים, "לפעמים עלים או לכלוך רב ניכנס לכניסת המרזב ויוצר סתימה".הבדיקה הטובה ביותר הינה פשוט לשפוך מים לתוך המרזב ולראות שהמים יורדים בקלות. "במידה ולא, ככל הנראה שיש סתימה או לכלוך ונצטרך להכניס את היד לתוך המרזב בכדי לגלות מה מונע מהמים לרדת. במקרים יותר חריגים נאלץ להשתמש בספירלה (קפיץ לפתיחת סתימות) בכדי לפתוח את הסתימה", הוא מוסיף.

2. לחזק דודי שמש/אנטנות/קולטים/מזגנים המוצבים על הגגות. ככלל, מפרט סיב, "בגלל הרוחות אני ממליץ לחזק את כל הדברים שעשויים להיות לא יציבים על הגג, כולל פרגולות וכל דבר שמוצב על הגג/מרפסות ועשוי לעוף מהרוח. לפעמים קשירה עם חוט שזור עשויה למנוע אי נעימות רבה ועשויה למנוע נזק לאחר הרוחות".

יו"ר ההתאחדות ערן סיב (משמאל) מתארח בתוכנית הבוקר של רשת ומדריך את הצופים כיצד להיערך לחורף. צילום: מתוך הטלויזיה

3. בחלונות פנימיים מומלץ לבדוק שפתחי היציאה של המים אכן פתוחים ליציאת מים. סיב מבהיר כי לרוב במסילות עצמן יש חורים ליציאת המים, שנסגרים על ידי לכלוך ועשויים לגרום לחדירות מים לתוך הדירה.

4. לבדוק שמערכות החשמל אינן חשופות למים. ככלל, נושא של מערכות חשמל הינו נושא מאד רגיש. מערכות חשמל בקרבת מים הינן סכנה של ממש אומר סיב ומסביר: "יש להימנע ממצב שבו מערכות חשמל יהיו חשופות למערכות מים, למשל: תאורה במרפסת חייבת להיות מבודדת. כמו כן במידה ויש עצים הקרובים לכבלי חשמל או למערכות חשמל עדיף לגזום עצים אלה מבעוד מועד".

5. בגגות רעפים יש לבצע בדיקת תקינות שאין רעפים שבורים שיגרמו לנזילה ולנזק. סיב מזכיר כי גם בגגות רעפים, חשוב לבדוק את המרזבים בגג הרעפים שהם אכן נקיים ולא סתומים מלכלוך.

6.  גיזום עצים הקרובים למערכות חשמל- בסביבת הבית המיידי וגם בשכונה – אם יש עצים שמדאיגים אתכם, יש לפנות לחברת החשמל שתבוא לטפל, מפרט סיב.

7. לחזק סככות ולפנות חפצים העשויים להתעופף מעל הגגות עקב הרוחות.

 

 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות