יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים על ביטול מבחני ההסמכה על ידי משרד השיכון

ערן סיב: יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים – על ענף השיפוצים וביטול מבחני ההסמכה רשם החברות, משרד השיכון . לצפיה בסרטון ולתמלול המלא של הריאיון שערך איתו דב גלהר בערוץ 11 ב-25/5/2017, כנסו

דב גיל-הר : כשמדברים על ענף הבנייה שוכחים ענף די גדול שרלוונטי לכולנו. מדובר בענף השיפוצים. ודווקא לקראת הקיץ שכולם רוצים לשפץ, מתברר שהשיפוצניקים משביתים את הענף. אנחנו רוצים להבין מדוע. זה קשור במבחני ההסמכה לקבלני שיפוצים שהופסקו. ואיתנו ערן סיב שהוא יושב ראש התאחדות קבלני השיפוצים. שלום לך ערן.
ערן סיב : וברכה.

קבלני השיפוצים שקופים


דב גיל-הר : למה בוטלו מבחני ההסמכה לשיפוצניקים?
ערן סיב : אני אגיד לך את האמת, בבחירות האחרונות אריה דרעי דיבר על שקופים. אני צחקתי, גיחכתי, אמרתי אין שקופים במדינה היום. פתאום אני בא ואני מרגיש את זה על עצמנו, איך המדינה מתייחסת, מה נותנים לנו.
דב גיל-הר : תשמע, בוא נלך עניינית. מהם מבחני ההסמכה שבוטלו?
ערן סיב : הם לא בוטלו.
דב גיל-הר : אוקי.
ערן סיב : אמור להיות מבחני הסמכה לקבל תעודה של קבלן שיפוצים שרשום ברשם הקבלנים.
דב גיל-הר : כך זה עבד עד היום.
ערן סיב : כל עבודה מעל 42 אלף שקל אתה צריך שיהיה לך תעודה, כמו עורך דין, כמו רופא, כמו כל בעל מקצוע בשוק.
דב גיל-הר : והתעודה זה מין רישיון שהמדינה…
ערן סיב : זה רישיון עבודה.
דב גיל-הר : מרשם?
ערן סיב : רישיון עבודה לכל דבר מרשם הקבלנים. לפני שנה וחצי ביטלו את המבחנים. אמרו אין מבחנים. תאר לך, תאר לך היו מבטלים את המבחנים לעורכי דין.
דב גיל-הר : לא, ברור.
ערן סיב : לרואי חשבון או לרופאים. מה קורה?
דב גיל-הר : אני לא צריך לתאר לעצמי. למה ביטלו את המבחנים לשיפוצניקים?
ערן סיב : בירוקרטיה. המשרד הזה אומר זה שייך לזה, המשרד הזה אומר זה שייך לזה. לא רואים אותנו. אני אומר לך, זה חורה להגיד את זה, אבל אף אחד לא איכפת. אנחנו מה ביקשנו? למגר את החאפרים במדינת ישראל. שהעבודה תהיה חוקית ותתבצע על פי חוק.
דב גיל-הר : אתה רוצה למגר את החאפרים לא על ידי הכנסתם לכלא חלילה, אלא על ידי מתן אפשרות לאלה שאינם מורשים לקבל רישיון.
ערן סיב : ברגע שיהיה רישיון עבודה ויהיה הסמכה ויהיה מקום לתלונות, לא יהיה מקום לחאפרים במדינה. אנשים יעבדו עם רישיון, יעבדו עם הסמכה, יהיה מקום איפה להתלונן. בגלל זה המבחנים האלה מאוד מאוד חשובים לנו.
דב גיל-הר : כמה אנשים מוסמכים אמורים להיפלט, להיקלט, סליחה, בשוק, שוק השיפוצניקים, כל שנה עם רישיון?
ערן סיב : השוק היום הוא 16 אלף קבלני שיפוצים. יש הרבה קבלני שיפוצים שעובדים מתחת ל-42 אלף שקל. על עבודות קטנות שאותם אנחנו לא רוצים. אנחנו מדברים על שיפוצים טיפה יותר גדולים.

רוצים לקבל הכרה מהמדינה


דב גיל-הר : אלה שרוצים לקבל את הרישיון ולא…
ערן סיב : רוצים לקבל את הרישיון, רוצים לקבל את התעודה, רוצים לקבל את ההכרה מהמדינה, רוצים להיבחן על מה שהם עובדים. מדובר על קבלני שיפוצים שעובדים שנים. זה לא קבלני שיפוצים שהיום התחילו לעבודה. ונפגשנו עם שר הבינוי והשיכון וגם עם המנכ"ל שלו. הם רוצים להרים את הכפפה, הם רוצים לעזור לנו, אבל פתאום יש משרד אחר, משרד האגף להכשרה מקצועית, שהוא אומר: רגע, נעשה מבחנים, המבחנים ככה, המבחנים ככה. שנה וחצי אין שום דבר.
דב גיל-הר : בוא נדבר עליי בתור הצרכן. אני רוצה לעשות שיפוץ בבית. פספסתי את פסח, אני רוצה לקראת שבועות או לקראת הקיץ. למה נכון לי לקחת קבלן שיפוצים מוסמך ולא לענות לאיזה שלט שתלוי על הרמזור?
ערן סיב : קודם כל יש חוק במדינה. החוק קובע שכל עבודה מעל 42 אלף שקל הוא צריך וחייב להיות רשום ברשם הקבלנים. זה החוק. אם אתה לוקח מישהו אחר, אתה עובר על החוק. ב', תאר לך אתה לוקח מישהו שלוקח לך עבודה בזול, לוקח כסף, בורח ולא מבצע את העבודה. למי תתלונן?
דב גיל-הר : אינטרס שלי שקבלן השיפוצים בעבודות הגבולות יהיה מוסמך.
ערן סיב : רשום ברשם הקבלנים ויהיה חבר בהתאחדות קבלני השיפוצים.
דב גיל-הר : אוקי. אז באמת אנחנו מנסים להבין ושואלים את משרד השיכון, וזו תגובתו בשאלה למה אין מבחנים ורישיונות. להלן תגובת משרד הבינוי והשיכון, אם נוכל קצת לגלגל אותה קדימה, ואז אפשר יהיה לקרוא אותה. "לאחר שהנושא לא טופל תקופה ממושכת, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון בהנחיית השר מטפל בנושא בעדיפות גבוהה". אז כנראה שהעדיפות לא מספיק גבוהה, כי אם העדיפות היתה גבוהה…
ערן סיב : קודם כל אני מאמין להם. הבעיה שזה לא תלוי רק בהם. זה תלוי במשרד אחר גם במדינה. והמשרד האחר הזה לפעמים עושה בעיות. אז מה נעשה? הם רוצים לעזור לנו.
דב גיל-הר : קובי אמסלם.
קובי אמסלם : נבכי הבירוקרטיה תמשיך…
דב גיל-הר : אתה מכיר אותם.
ערן סיב : אבל קובי, שנה וחצי? זה די והותר. כמה זמן לוקח לחבר מבחן, קובי? תגיד לי, כמה זמן לוקח לחבר מבחן? יום? יומיים? ארבעה ימים? שנה וחצי?
קובי אמסלם : השאלה היא לא שנה וחצי, אלא כמה זמן לחצת מעט בשנה וחצי, ומתי התחלת ללחוץ לאחרונה.
ערן סיב : לחצנו מאוד, דיברנו, עשינו טלפונים, מכתבים. הכל מה שאפשר עשינו. אבל איך אמרתי בהתחלה? אנחנו שקופים, וכנראה אנחנו צריכים להישאר כאלה.
דב גיל-הר : תגיד, השביתה שאם מכריזים עליה, יש לה תוקף? כלומר, אני כבר סגרתי עם קבלן שיפוצים, הוא באמת לא יבוא לעשות לי את העבודה?
ערן סיב : אנחנו אמרנו שתוך 30 יום זה די והותר למדינה לעשות את המבחנים האלה. תוך 30 יום לא יהיה את המבחנים האלה, נשקול את צעדינו, אולי נשבית את הענף.
דב גיל-הר : אוקי.
ערן סיב : אין לנו ברירות.
דב גיל-הר : ערן סיב, תודה רבה.
ערן סיב : תודה לך.
דב גיל-הר : יושב ראש התאחדות קבלני השיפוצים.

 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות