הכנה הכרחית לפני צביעה

צביעה מאפשרת שינוי משמעותי בעלות נמוכה יחסית, אבל כדי ליהנות מהתוצאות לאורך זמן, חייבים להשקיע בהכנה. נכתב על ידי: מירי פיקרסקי רובין – מנהלת העיצוב, בי ג'י בונד. פורסם במקור במגזין השיפוץ , גיליון 27

אתם מרגישים שאתם צריכים קצת שינוי בבית למרות שרק לפני חודש החלפתם את הספה בסלון. אין תקציב מיותר לפינת האוכל החדשה שרציתם. רק שתדעו – צבע, הוא הגורם שיכול ליצור את השינוי הכי משמעותי, בהוצאה כספית קטנה יחסית.

אפשר לצבוע את כל הבית, ולרענן את העיצוב, ואת תחושת הניקיון והחידוש, ובאותה הזדמנות להכניס לחיים גוונים חדשים, ואפשר אפילו לצבוע אזור אחד, או אפילו קיר או שניים, ולשנות את התחושה והאווירה של אותו החלל.

לפני שנדון בבחירת גוונים, ואיך לעשות את זה בצורה נכונה, מדויקת ובעיקר שתהיה טובה לכם ולמקום, נתחיל במלאכה קצת פחות רעיונית, והרבה יותר מוחשית: הצביעה עצמה, ולפני הכל ההכנה לצביעה.

צבע, גם אם יהיה האיכותי ביותר שקיים בעולם, חייב תשתית טובה, אליה יוכל להיצמד. אם נקצין, לשם הבנה טובה יותר של העניין – שכבת צבע שתיצבע על קיר מלא אבק, תתייבש, תיצור רקמה – שכבה דקה אטומה, שתיצמד לאבק, ותיפול מהקיר. שכבת הצבע תהיה איכותית, דקה ובגוון מקסים, אבל אם היא לא "נדבקת" לקיר, הרי שלא עשינו כלום.

נכון, ההכנה לצביעה דורשת עבודה, ולפעמים, עבודה ארוכה יותר מהצביעה עצמה. אבל, זהו שלב חשוב מאוד, שאסור לזלזל בו, למי שרוצה תוצאה מקצועית, איכותית ומרשימה.

אז לעבודה:

  • מוציאים את כל הברגים, המסמרים או שאריות של דבקים ומה שצמוד לקיר.
  • לשאריות דבקים או להסרת "עבודות אמנות" של הילדים, אפשר להיעזר בניר לטש עדין, אלכוהול, אצטון, או חימום עם מייבש שיער וניקוי עם מטלית עם סבון.
  • סדקים דקים – "פותחים" ומרחיבים את הסדק.
  • צבע מתקלף או רופף – מסירים את השאריות עם שפכטל.
  • חורים ופתחים גדולים בקיר – למלא את הפתח לפי הדרוש בהתאם לפתח.
  • שימוש במרק מוכן, כמו בי ג'י שפכטל בונד, חוסך את פעולת הערבוב, ומאפשר עבודה עם מרק איכותי, לגימור חלק במיוחד.
  • לאחר ייבוש המרק-שפכטל, משייפים עם ניר לטש עדין, להחלקת הקיר, ומנגבים את האבק שהצטבר.

ההכנות כמעט הסתיימו. הנה עוד כמה נקודות שיש לשים אליהן לב לפני שמתחילים בצביעה:

הגנה על הריצוף והריהוט –  כל דבר שניתן להזיז ולהוציא מהחדר – עדיף. הסרת וילונות, כיסוי הספה, וכיסוי הרצפה – עם ניילונים, או גלילי קרטון.

מי שצובע הרבה, יכול להשקיע ולקנות בד קנבס עבה, שניתן לקפל אותו בתום השימוש, ולעשות שימוש חוזר – רב פעמי.

הסרת מכסים של שלטרים, כיסוי במסקינטייפ של חלונות וכו'.

קירות מסויידים, ישנים, עם התקלפויות שתוקנו – יש לנקות את שאריות האבק והלכלוך בעזרת מטאטא, ולצבוע שכבה אחת של בי ג'י בונד רול – פריימר אקרילי שקוף.

אם בצביעה נשתמש בגרפיקה, ושילובי גוונים שונים, זה הזמן לסמן במדויק על הקיר עם עיפרון, או בעזרת מסקינטייפ "מוחלש" (מסקינטייפ שהצמדנו אותו קודם לבגדים, או למגבת, כדי שיתפסו עליו קצת סיבים, והוא יהיה חלש יותר, ולא יסיר צבע, כשנוריד אותו עם תום הצביעה, בעיקר על קיר שנצבע זה עתה).

זהו. אתם מוכנים לצביעה.. בהצלחה!

שינוי גודל גופנים
ניגודיות