שיפוץ לאחר שריפה

טיפים של ההתאחדות לשיפוץ מבנים שעברו שריפה. הידיעה המלאה, של עופר פטרסבורג, פורסמה בעיתון ידיעות אחרונות ב-29/11/2016

בניגוד לנזקי המבנים בהתקפות הטילים, שרובם נוצרו מרסיסי פצמ"רים, השריפות פגעו בבניינים שלמים והנזק אינו רק חיצוני אלא בעיקר פנימי. בזמן שריפה נפגעות גם המערכות הפנימיות של הדירה, כמו האינסטלציה והחשמל, ולכן השיפוץ הרבה יותר יקר.

"שיפוץ קוסמטי של דירה שנשרפה באמצעות צבע בלבד עלול ליצור כשלים במערכות לאחר הכניסה לבית", אומר יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים, ערן סיב. "במקרים רבים יש צורך להחליף את כל המערכות ולבנות את הבית כמעט מחדש".

התאחדות קבלני השיפוצים העמידה לרשות בעלי הדירות שניזוקו קו חם שמספרו 1-700-700-426. בסיועו של סיב "ממון" מגיש מדריך שיפוצים לבעלי דירות שנפגעו.

fireאם הבית נפגע רק מפיח, איך אפשר להוציא את הריח?

גם אם הבית לא נשרף, יהיה ריח עשן שניתן לסלקו באמצעות מאווררים מיוחדים. כמו כן, יש להשאיר את כל חלונות הבית פתוחים לזמן ממושך.

אם יש סימני פיח בקירות, כנראה שהפגיעה קלה. אם תשתית הקיר חזקה ואין התקלפות, יש לשטוף את הקיר בקיטור ולאחר התייבשות הקיר יש לצבוע בצבע יסוד ולאחר מכן עם שלוש שכבות של צבע.

אם חלק מהבית נשרף, מה עליי לעשות עוד לפני תחילת העבודה?

ראשית, חייבים לבדוק את היסודות של הבית. יש להזמין מהנדס קונסטרוקציה כדי שייתן אבחנה האם היסודות לא נפגעו ולא צריך לשקם את הבטון, או שמא יש להרוס את הבית כליל. החום הרב עשוי להחליש את הברזל או הבטון, והיסודות עלולים להיפגע. לכן יש צורך בבדיקה של מהנדס טרם תחילת כל עבודה.

האם יש הכרח להחליף את מערכות החשמל והאינסטלציה?

ההמלצה היא להחליף אותן כדי שבעתיד לא יהיו פיצוצי צנרת. צינורות האינסטלציה עשויים פלסטיק ולכן אינם עמידים בחום גבוה. הם עשויים להתנפח ואף להתפוצץ. לכן יש צורך לפרק אריחים כדי לבדוק את האינסטלציה.

איך מטפלים בחדר מדרגות?

יש להוציא את כתמי הפיח בעזרת קיטור. אם הטיח רופף, עדיף לקלף את כולו ולעשות טיח חדש. במדרגות טרצו ("סומסום") חייבים ללטש את כל המדרגה באמצעות מכונה כדי להוציא את כל כתמי האש והפיח ולהפחית את הריח שנספג במדרגות.

האם אני יכול להתחיל מיידית בעבודת השיקום?

אפשר להתחיל בעבודות רק לאחר הכנת דוח הנזק של השמאי, וכן אישור של מהנדס קונסטרוקציה לכך שהיסודות לא נפגעו.

האם שיפוץ לאחר שריפה מורכב יותר ויקר יותר משיפוץ רגיל?

שיפוץ לאחר שריפה יקר בכ־35% משיפוץ רגיל. התהליך להוצאת הריח והפיח הוא מורכב ולוקח זמן רב. כמו כן, משך השיפוץ ארוך יותר: פירוק התשתית, הניקיון ועוד.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות