הכי ירוק בגבס

בנייה בגבס נתפסת כיום כשיטת הבנייה המתקדמת, היעילה והכדאית ביותר. גבס נחשב לחומר בנייה מועדף הזוכה לאהדה בקרב רשויות איכות הסביבה ברחבי העולם, ומוגדר כמוצר בנייה ירוק.מאת אתי מרקוביץ עשני, מנהלת שיווק אורבונד. פורסם במגזין השיפוץ, גיליון 25

גבס הוא חומר טבעי שאינו מכיל חומרים רעילים ומזיקים, הוא ניתן למחזור והבנייה בו כמעט אינה מייצרת פסולת. בנייה בגבס חוסכת במשאבים בשלב הביצוע: חסכון בפלדה ובטון, עלויות שינוע והקמה נמוכות יחסית.

לאורך כל השלבים של מחזור חיי הגבס נשמרים העקרונות אקולוגיים:

שלב כריית חומרי הגלם – הגבס הינו חומר מינראלי טבעי אשר אינו מכיל חומרים פולטי קרינה, ובהיותו תוצר לוואי של ייצור חשמל, הוא מצריך פחות כריית חומרי גלם.

תהליך הייצור – נעשה שימוש בחומר ממוחזר מלוחות גבס ישנים ושאריות לוחות גבס. פחות אנרגיה מושקעת בתהליך ייצור הגבס לעומת בטון. במפעל מערכת חדשנית למיחזור מים לייצור לוחות הגבס, הממחזרת כחצי מיליון ליטר מים בחודש. בנוסף, אורבונד עושה שימוש בלוחות גבס גרוסים ממוחזרים וממחזרת חומרים בפס הייצור.

שלב הביצוע – בשל משקל נמוך בבניה עם לוחות גבס, יש חסכון בבטון ובפלדה בשלד. חסכון באמצעי שינוע ובאמצעי ההקמה וההרכבה. בזכות המודולריות וקלות ההרכבה יש פחות פסולת ושיירים (אותם ממחזרים בכל מקרה).

כאשר המבנה בשימוש\מאוכלס – בניה בלוחות גבס עדיפה על כל צורת בניה קונבנציונלית מבחינת ערכים אקוסטיים ותרמיים, החוסכת בהוצאות האנרגיה במהלך השימוש במבנה. שימוש בלוחות אורבונד תורם לאיכות החיים במבנה.

שלב הפירוק\הריסה – פירוק לוחות גבס הוא תהליך קל ומהיר ביותר שאינו דורש אמצעים צורכי אנרגיה רבה או שימוש בדרכים מזהמות (ציוד מכני כבד להריסה). החומר המפורק קל למיון וניתן לשימוש חוזר.
פינוי הפסולת ומחזור – חברת אורבונד מציעה כיום לקבלנים הליך בו נאספים לוחות הגבס ושיירי גבס מתהליך הבניה ומועברים למפעל אורבונד למיחזור. הגבס עצמו עובד תהליך של גריסה וחוזר להיות חומר גלם, ממנו מייצרים לוחות גבס חדשים. בכך מושלם מחזור החיים של חומר הגלם עם מינימום פסולת ונזק סביבתי.

מגוון לוחות גבס וטייחים בעלי תו ירוק

באדיבות חברת אורבונד

באדיבות חברת אורבונד

לאורבונד מגוון לוחות וטייחים על בסיס גבס בעלי תו ירוק (*)ישראלי ידידותיים לסביבה ואינם פולטים חומרים מסוכנים:

לוח גבס אורבונד רגיל, לוח גבס אורבונד עמיד מים דוחה רטיבות, לוח גבס אורבונד עמיד אש.
טיח גבס MP75L טיח גבס MP55 טיח גבס MP10 טיח גבס GOLDBAND , FINISH A , שפכטל שיטרוק.
לאלו מצטרפים מוצרים נוספים בעלי תו ירוק או בעלי תעודות ואישורים סביבתיים כגון תקרות מינרליות; לוחות צמנטיים AQUAPANEL לבניה חיצונית ולחדרים רטובים; שיטת מרמוריט – מעטפת לציפוי קירות חוץ לבידוד תרמי. למערכת אישור המוענק למבנים בעלי סטנדרטים של צריכת אנרגיה מינימאלית; בידוד מינראלי המיוצר בטכנולוגיית ה-ECOSE הוא הבידוד היחידי הטבעי לחלוטין. צבעו חום אדמה, הוא אינו מגרד, נעים ורך למגע, בעל זיכרון מכני (החומר חוזר לצורתו המקורית), נטול ריח לחלוטין, קל ונוח לטיפול וחיתוך, בעל ערכי בידוד תרמי ואקוסטי גבוהים במיוחד ובנוסף מוצר בר קיימא ידידותי לסביבה. כל חומרי הבידוד המינראליים עוברים בדיקות של מכון התקנים. הבידוד המינראלי אינו דליק, אינו פולט גזים או חומרים רעילים אחרים ואינו נתקף עי' חרקים ובקטריות.

שילובם של חומרי בידוד אלה במערכות לבידוד המבנה הוא הכרחי. במערכת חיפוי בלוחות אקווה הפאנל או מערכת מרמוריט של חברת אורבונד בהם משלבים את הצמר המינראלי מגיעים לבידוד מושלם של המבנה.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות