הישראלים לא צריכים לפחד מקבלני שיפוצים

ערן סיב יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים עושה צעד נוסף למיגור החאפרים מענף השיפוצים בישראל. פורסם במקור ב-30/8 בעיתון הארץ

למעלה מ–160,000 בתי אב ניצלו את החודשים יולי ואוגוסט לביצוע שיפוצים בהיקף כספי מוערך של כ-7 מיליארד שקל. כך עולה מנתוני התאחדות קבלני השיפוצים המאגדת את קבלני השיפוצים בישראל. מסקר שערכו בהתאחדות בקרב כ-350 משפצים עולה כי עונת הקיץ מתאפיינת בשיפוצים גדולים הכוללים שבירת קירות וחלוקה מחדש של הדירה, כולל החלפת תשתיות חשמל ואינסטלציה. עלות ממוצעת של שיפוץ מקיף של דירה סטנדרטית מוערכת בכ-150,000 שקל.

עבודת שיפוציםהתאחדות קבלני השיפוצים הוקמה בשנת 2002 מתוך מטרה למגר את תופעת החאפרים בענף השיפוצים ולמסד את הענף. ערן סיב, המשמש כיו"ר ההתאחדות מאז הקמתה מציין כי אלפי משפחות נופלות מדי שנה קורבן לשיפוצניקים חאפרים, תוך שנגרמים להם נזקים כספיים, נזקים למבנה ועוגמת נפש רבה אנחנו פועלים למיסוד הענף וליצירת מצב שהישראלים לא יחששו לפנות לשיפוצניק ושייגשו לחתימה על ההסכם כשהם יודעים שיש להם על מי לסמוך וגם במקרה של כשל שיהיה להם למי לפנות.

אחריות על עבודות שיפוצים

לאחרונה כחלק מהמאמצים להסדרת הענף הקימו בהתאחדות קבלני השיפוצים צוות עבודה להכנת תשתית להצעת החוק חדשה לענף השיפוצים לחוק מכר כפי שקיים בענף הקבלנות ולמתן תקופת אחריות על עבודות השיפוצים. במסגרת העבודה יקבל הצוות אינפורמציה מקצועית בנושא האחריות הנדרשת לעבודת שיפוצים ממהנדסי החברות היצרניות כגון נשר, נירלט, תרמוקיר, מיסטר פיקס, מצרפלס ועוד.

בהתאחדות מבקשים לרדת לפרטים הנוגעים למשך האחריות שתינתן לכל סוג עבודה: ריצוף בטיט, ריצוף בהדבקה, עבודות איטום, מערכות האינסטלציה הפנימיות, עבודות צבע ומה כוללת במדויק האחריות בתחום הצבע, עבודות הטיח בשיפוצים ועוד. זאת לצד קביעת פרק הזמן שייקבע לבדק בשיפוצים וקביעת עונשים לשיפוצניקים שבורחים באמצע העבודה.

כיום לפי החוק אין כל אחריות על עבודות שיפוצים מלבד מה שנסגר בחוזה בין קבלן השיפוצים ללקוח. המציאות הזאת גורמת לעימותים רבים בין קבלני שיפוצים ללקוחות, המוצאים את דרכם לבית המשפט. ערן סיב מציין כי הגיע הזמן לעשות סדר גם בנושא האחריות בענף זה. " אין סיבה שמי שרוכש דירה חדשה יהיה מוגן על ידי חוק מכר דירות ומי שמשפץ שיפוץ מקיף לפעמים בסכומים של מאות אלפי שקלים ישים את כספו על קרן הצבי.

רישום קבלני שיפוצים ברשם הקבלנים

במקביל פועלת ההתאחדות לתהליך של רישום קבלני שיפוצים ברשם הקבלנים. (לעזרה ברישום – כנסו לעמוד זה)

לפי ההערכות, כיום עובדים בענף כ- 16,000 קבלני שיפוצים, אך כיום רק 600 רשומים ברשם הקבלנים. אמנון כהן רשם הקבלנים התווה תוכנית להסדרת הענף שתביא למיגור רוב החאפרים בתחום. התוכנית תכלול רישום של קבלני שיפוצים רבים ברשם הקבלנים, וזאת לאחר עמידה במבחנים והוכחת וותק. כיום 33% מציבור המשפצים מבקשים לראות תעודת קבלן רשום מבעל המקצוע, זאת לעומת רק 25% בשנת 2013, מה שמראה על התעצמות הפחד מפני חאפרים.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות